Češi jsou vicemistry Evropy v boxlakrose

Dramatické finále mistrovství Evropy ve finském Turku zakončilo náročný turnaj 14 evropských zemí. Češi, pasovaní do role jednoho z favoritů mistrovství, svou roli splnili na jedničku a suverénním způsobem došli až do finále evropského šampionátu.

me_1

Během své cesty dokázali porazit favorizovanou Anglii, která přijela do Finska s 12 naturalizovanými Kanaďany, domácí Finsko, Německo, Srbsko a v semifinále turnaje opět Německo. Náročnost turnaje spočívala v povrchu. Poprvé v dějinách mistrovství světa a Evropy se hrálo na betonu. Dosavadní turnaje se hrály na umělé trávě.

Finálový soupeř Čechů Izrael, čtvrtý tým mistrovství světa 2015, byl před turnajem jasným favoritem a soupiska plná Američanů a Kanaďanů s dvojím občanstvím to jen potvrzovala. Češi vstoupili do utkání skvěle a jako jediný tým v průběhu mistrovství donutil Izrael bránit od první vteřiny a na hráčích hájících modrobílé barvy byl vidět respekt. V čase 1:31 min. našel Pešek dobře hrajícího Skálu a ten otevřel skóre. V 6. minutě začala úřadovat hvězdná dvojice izraelských útočníků Bergman – Chetner, kteří otočili stav na 3:1 pro Izrael. Ve 14. minutě přišla rychlá odpověď od kapitána českého týmu Poupěte a vzápětí od Košťála. První čtvrtina udala tón celému utkání.

V následujícím průběhu neodskočil ani jeden tým na rozdíl více branek než jedné. V druhé půlce utkání byla znát herní převaha Čechů, ale Izraelci dokázali odpovídat lepší produktivitou. Češi se dostávali častěji před branku výborně chytajícího Higginse, zatímco Izraelci ohrožovali skvěle chytajícího Mareše střelbou ze střední a větší vzdálenosti. V čase 54:52 srovnal skóre veterán Došlý na 7:7. Vyrovnaný stav však nevydržel ani 30 sec. a Bergman střelou k tyči stanovil stav utkání na 8:7. Čechům nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, a tak se lakrosová reprezentace státu Izrael stala prvním týmem, který za posledních 69 let získala mistrovský titul z kolektivního sportu státu Izrael.

Češi nezklamali a získali obrovský respekt v lakrosovém světě. Asi poprvé v dějinách sportu Čechům fandili společně Rakušané, Němci, Poláci, Švýcaři, Slováci a Srbové českým pokřikem Češi do toho! Do prvního All star týmu byl zvolen Dominik Pešek a Jakub Výmola, ve druhém se objevil Jan Košťál. Brankář Jakub Mareš byl zvolen MVP finálového zápasu.

Česká republika – Izrael 7:8 (3:3, 2:2, 1:1, 1:2)

Nemůžu si odpustit vsuvku, která vás určitě také napadne při pohledu na soupisku národního týmu:
Tomáš Čekal, Pavel Došlý, Antonín Gottwald, Martin Hodaň, Jiří Košťál, Benjamin Lavallée, Jiří Loskot, Martin Malinovský, Jakub Mareš, Jonathan Munk, Dominik Pešek, Miroslav Polách, Petr Poupě, Tomáš Procházka, Matěj Řezníček, Jakub Říha, Roman Seidl, Radek Skála, Jan Skokan, Martin Šrůta, Kamil Trhlík, Jakub Výmola a Tomáš Žipaj.

Ano, ze 23 hráčů je 15 z LCC Radotín! To je myslím nejlepší vizitka, jakou náš klub může mít… Kluci, děkujem!me_2me_3