Czech Lacrosse Legends – Sokolovna Cup 2015

Je tomu už 28 let, kdy se začala hrát v tehdejším Československu boxlakrosová liga. Řada z těch, kteří u toho tenkrát byli, se v sobotu sešla v Radotíně na veteránském turnaji Czech lacrosse legends – Sokolovna cup 2015.

Během posledních pár let se podařilo uspořádat několik podobných turnajů nebo zápasů. Jedno z prvních setkání proběhlo v roce 2008, kdy veteráni pokřtili nový povrch radotínské arény. V roce 2011 bojovali v turnaji nazvaném Pohár starosty Prahy 16, pak v Malešicích při příležitosti 25. let mezinárodního lakrosu v Čechách a naposledy při 20. ročníku Memoriálu Aleše Hřebeského, kdy se utkali hráči LCC a Malešic, kteří nastoupili v roce 1987.

Sobota 14. listopadu se zařadila mezi další veteránské akce. Bývalí hráči Janek a Houba, nyní provozovatelé restaurace Sokolovna, a domácí LCC uspořádali turnaj 35+ pod názvem Czech lacrosse legends, a vypadá to, že turnaj by se mohl zařadit mezi pravidelné akce. Ostatně to si slíbili na závěrečném vyhlášení všichni účastníci turnaje.

Turnaje se zúčastnili hráči domácího LCC (jako Falcons), Old Dogs Plzeň a Malešice doplněné o několik hráčů Jižního Města. Hrálo se 3x 15 min. čistého času, každý s každým, s tradičním „malým“ rozhozem, bez mrtvé zóny (jak se hrála v počátcích), bez limitu 10 vteřin na vývoz míče.

Nutno konstatovat, že nejzodpovědněji k turnaji přistoupili borci z bývalé plzeňské Škodovky (dnes Old Dogs). Podle tradice z konce 80. let dorazili už v pátek a nepodcenili tradiční přípravu na turnaj. Konzumace iontových nápojů a vzpomínky na doby minulé nad historickými fotkami se protáhly až do čtvrté hodiny ranní. Turnaj začínal v sobotu až po 14. hodině, a tak asi nejautentičtější sestava hráčů z konce 80. let, která se na turnaji představila, mohla nastoupit v plné síle proti domácímu LCC. Na hřišti se tak objevila některá jména, která znají pouze pamětníci a lakrosoví znalci. Plzeňáci Hulís, Šíma, Janeba, Zdeny, Bráchové, legendární brankář Dědek, jeho nástupce Džamboch, Báža, nebo třeba Krausík (ve své době jeden z nejmladších hráčů ligy) se postavili domácím LCC. V dresech Falcons, veteránského týmu LCC, který ještě nedávno hrál NBLL se objevili také hráči, kteří nastoupili v prvním ligovém ročníku 1987 – v bráně jako vždy Pešulák, dále Špek, Mirek, Milan, Patrik a bývalý hráč Viktorky Lee. Na tribuně je povzbuzovali další legendy – malý Myšák, Měch a Káča. „Staříky“ LCC doplnila mladší generace Emil, Bekil, Mikina, Chozé, Baset, Lukáš nebo Janek. Malešice dorazily s kombinovaným týmem, který představil nejširší škálu hráčů: Sašu, Balouna, Vláďu, Volanta, dva bývalé viktoriány Pítra a Pavla, jižňáky Lojzu a Jindru, mladší Haryho, Jéňu, bratry Tuláčky nebo Jindru. Z lavičky je podporovali další „otcové zakladatelé“ Jenda Sup Maliňák, Martin, Tagayutah, Roman a Hape.

Legends1 Legends2 Legends3

Výsledky nakonec nebyly tak důležité, i když utkání LCC–Malešice svým průběhem a některými momenty připomínalo dávné bitvy prvního lakrosového desetiletí. Podstatnější bylo opětovné setkání hráčů, kteří přešli z českého lakrosu a založili v Čechách sport, který přežil dodnes a je součástí sportovního dění. Turnaj ukázal, že někteří hráči by byli přínosem pro některé současné ligové týmy a to je dobrým důvodem v této tradici pokračovat v příštích letech.

Pořadí: 1. LCC, 2. Malešice, 3. Plzeň.
Střelci: 1. Pítr (5 gólů), 2. Hary, Bekil a Mirek po 4.
Kanadské bodování: 1. Mirek (4+6), 2. Hary (4+5), 3. Emil (3+4).

Mirek Knotek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*