O nás

Kde se vzal u nás lakros a boxlakros
Lakros je jednou z nejstarších známých kolektivních her. Hru nazývanou bagataway nebo terawaarathon hráli původní obyvatelé Severní Ameriky již před několika sty lety. Sloužila jako příprava bojovníků, ale také k řešení sporů mezi kmeny. Trvala často i několik dní a zúčastňovaly se jí desítky a někdy až stovky „hráčů“.

První písemné záznamy o lakrosu pocházejí z roku 1636, zmiňují se o něm francouzští kolonizátoři. A byli to také Francouzi, kteří dali hře její dnešní jméno. Už dávno před objevením Ameriky byla totiž pro Francouze „la crosse“ každá dřevěná hůl nebo pálka používané ke hře s míčem. Takže když misionáři viděli indiány hrát bagataway (v překladu „menší bratr války“), byl to pro ně jen další „la crosse“.

Postupem času se z původního indiánského lakrosu vyvinulo několik variant této hry: mužský lakros (angl. field lacrosse), boxlakros (angl. box lacrosse, resp. indoor lacrosse), ženský lakros (angl. women’s lacrosse) a nejmladší, bezkontaktní verze hry – interkros. Jednotlivé varianty hry se liší velikostí hrací plochy, počtem hráčů, velikostí branek a hlavně povolenými způsoby bránění soupeře.

Custodes v českém lakrosu

Custodes v českém lakrosu

V Československu se lakros objevil už za první republiky. Poprvé se v ČSR hrál v roce 1936 mezi tehdejšími woodcraftery. Vznikla ale vyloženě česká varianta, která je na rozdíl od klasického lakrosu jednoruční. V 60. letech 20. stol. (1967) se lakros objevil znovu zásluhou skautského (indiánského) oddílu Neskenon, který se o lakrosu dozvěděl z knih o amerických indiánech. Nejdříve se hrálo jen uvnitř oddílu, pak oddíly mezi sebou, pak vznikly větší turnaje. Ale až v roce 1978 založili skautské a trampské týmy pravidelnou ligovou soutěž a o rok později vzniklo Sdružení amatérských lakrosových hráčů – SALH. To pokračuje v činnosti dodnes.

Informace přes „železnou oponu“ tehdy procházely ztuha a teprve v roce 1985 čeští lakrosisté zjistili, že skutečný lakros se hraje jinak, než jak si do té doby mysleli. Z iniciativy několika průkopnických oddílů českého lakrosu (Custodes, Tois, Steams, Medvědi, Menhirs) pak vznikla skupina hráčů, kteří se rozhodli začít hrát „pravý“ lakros. Začátky byly těžké. Složitě se sháněla a překládala pravidla, chrániče, helmy a hlavně míčky… Kdosi sice dovezl ze zámoří několik dvouručních lakrosových holí (původních dřevěných i novějších s hlavou z plastu), ale snahy je vyrobit svépomocí vedly někdy až ke kuriózním výsledkům. Nicméně 9. 5. 1986 se uskutečnil historicky první zápas na našem území hraný podle pravidel boxlakrosu a na podzim téhož roku vznikla boxlakrosová liga za účasti čtyř týmů.

box_2

Před historicky prvním boxlakrosovým zápasem u nás

box_3

Před historicky prvním boxlakrosovým zápasem u nás

Od té doby se mnoho změnilo. Několikrát k nám přijeli zámořští lakrosoví „misionáři“. Vznikly svazy mužského lakrosu, ženského lakrosu a interkrosu, které se sdružily v Českou lakrosovou unii (ČLU). Celkem má ČLU na 1000 členů. V Radotíně postavili boxlakrosovou arénu – světově unikátní hřiště pod širým nebem, kde se pořádá největší boxlakrosový turnaj mimo území Kanady a USA – Memoriál Aleše Hřebeského, jehož se účastní týmy až z 15 zemí včetně zámořských. V roce 2015 se uskutečnil už 22. ročník!

MAH_2011

Kapitán LCC Petr Poupě v zápase proti Jižnímu Městu na MAH 2011

Každý ze svazů organizuje svoji soutěž. Národní boxlakrosová liga se vyvinula do dnešní podoby s 10 týmy (dva ze Slovenska). Muži hrají i soutěž ve fiedlakrosu. Ženská lakrosová liga má 8 týmů. Seniorská interkrosová liga má 7 týmů. Hraje se juniorská liga boxlakrosu a interkrosu pro kategorie U11 až U17. Kluby vyjíždějí na turnaje do zahraničí. Národní týmy se účastní šampionátů. O tom, že náš lakros má respekt i u mezinárodní federace, svědčí, že ČR bylo přiděleno pořádání mistrovství světa v boxlakrosu v květnu 2011 v Praze. Poprvé v historii mimo americký kontinent! Český národní tým tu zaznamenal historický úspěch, když skončil na 4. místě za profesionály z Kanady a Ameriky.

Letos 6.–15. 8. se konalo v Nymburce historicky nejpočetnější ME v ženském lakrosu za účasti 17 týmů.

Relativně nejnovějším boxlakrosovým počinem je založení Evropské lakrosové ligy (ELL), soutěže, která má přinést divácky atraktivní, vyrovnané zápasy a umožnit i zájemcům z dalších zemí hrát boxlakros a rozvíjet se. Vyrovnanost je zajištěna tím, že týmy jsou sestavovány na základě draftu. Registrovalo se kolem 160 hráčů z deseti zemí, z nichž vzniklo šest týmů. Hraje se systémem víkendových turnajů ( Radotín, Plzeň, Berlín…). Zatím se uskutečnily čtyři ročníky, letos se ale ELL výjimečně nekoná, protože by kolidovala s MS v amerických Syrakusách (18.–27. 9. 2015), viz http://wilc2015.com/..

wd